Minecraft Yatak Yapımı | Yatak Nasıl Yapılır

DARKMAN

DARKMAN
Admin
ADMIN
Katılım
21 Şub 2022
Mesajlar
50
Tepkime puanı
0
Konuyu Başlatan
Eğlenmeye, keşfetmeye ve yeni yapılar inşa etmeye odaklı bir oyun olan Minecraft hayatta kalmaya odaklı bir oyun türüdür. İçerisinde beş adet oyun türü bulunmasının yanı sıra, yeni başlayanların bilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Bu detaylarla beraber oyun içerisinde daha rahat hareket edebilir, aynı zamanda hayatta kalma modunda kısa süre içerisinde ölmekten kurtulmuş olursunuz. Detaylara inmek gerekirse Minecraft oyunu içerisinde öğrenmeniz ve dikkat etmeniz gereken konulardan biri yatak yapımıdır. Yatak yapımı konusundaysa, öncelikli olarak neden yatak yapıldığını öğrenmeniz çok daha doğru olacaktır.

minecraft yatak.jpg

Minecraft yatakları, dünyalara göre farklı işlevler için kullanılır. Yani Nether içerisinde End dünyası arasında birbirinden farklı amaçlarla kullanılabilirler. Minecraft yatakları, Nether için kullanıldığında, olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Yatağı koyduğunuz zaman eğer yatmaya çalışırsanız, yatağın patlaması gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu da karakterinizin, yani sizin sonunuzun gelmesi anlamına gelmektedir. Bunun için kesin bir çare olmasa da oyunda yataktan dolayı yaşanan patlamanın etkisini en aza indirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem yatağınızın arkasına bir blok koymaktır. Yatağınızın arkasına blok yerleştirdiğinizde, yatağın patlama anında yaşanan etki azalacaktır. Etkinin daha az olması, patlama sonrasında ölmenizi engelleyebilecek bir etkendir. Ayrıca yatağınızı Netherite taşı ararken de kullanabilirsiniz. Etrafı kolay bir biçimde patlatarak taşı bulma olasılığınızı da yükseltmiş olursunuz.

Minecraft yataklarının kullanıldığı evrene örnek olarak End dünyası da gösterilebilir. Bu dünyada yatağı, ejderha ile savaşırken kullanabilirsiniz. Yani Speedrun seçen oyuncular için oldukça önemli olduğunu söylemek mümkün. Ejderhayı köşeye sıkıştırdığınız zaman yatakla beraber patlama yaratabilir ve oyunu tamamlayabilirsiniz. Bu işlem için oldukça faydalı ve olumlu sonuçlar elde edebilmeniz mümkündür. Oyunu tamamlamanız için size büyük oranda yardımcı olduğu söylenebilir.

Yatağın diğer bir fonksiyonuysa, yatak dediğinizde akla gelen ilk özelliktir. Yani tıpkı normalde olduğu gibi oyunda, Dünya üzerinde kullandığınız yatakları dinlenmek ve uyumak için kullanabilirsiniz. Zamanın daha hızlı geçmesi ve karakterinizin dinlenebilmesi için önemlidir. Uyku zamanları da tıpkı gerçekte olduğu gibidir. Gece vakti olduğunda uyuyabileceğiniz gibi gündüz olduğunda uyanabilirsiniz.

Minecraft Yatak Malzemeleri Nelerdir?​

Minecraft oyunu içerisinde yatak yapmak istediğinizde elinizde olan malzemeler bir hayli sınırlı olacaktır. Yine de yatak yapmak istediğinizde iki malzeme kullanmanız yeterli olacaktır. Söz konusu iki malzemeyle yatak yapımını bitirmeniz mümkündür. Bu malzemeler de yün ve tahta olarak geçmektedir. Ancak malzemeleri hazır halde bulamıyorsunuz. Örnek göstermek gerekirse, Minecraft içerisinde tahta elde edebilmeniz için ağaç bulmanız gerekir. Sonrasında ağacı kırdığınızda istediğiniz tahtayı hazırlamış olursunuz. Ağacı kırdıktan sonra da yapmanız gereken hazır olan ağacı envanter bölümüne eklemektir. Envanter bölümünde sağ üst köşede herhangi bir bölüme yerleştirmeniz de yeterli olacaktır.

Yatak yapımı için gerekli olan diğer malzeme, yün elde etme işlemlerinde de gerekli olan işlem bir koyun kesmektir. Oyun içerisinde koyunu öldürdüğünüz anda yünü düşürmüş olursunuz. Sonrasında da yünü makasla kırpmanız gerekir. Böylece yaptığınız işlemler sonucunda 1 ila 3 arasında yün elde edebilirsiniz.

Minecraft Yatakları Nasıl Hazırlanır?​

Minecraft içerisinde farklı amaçlar için kullanılan yatakların yapımında yapmanız gerekenler oldukça kolaydır. Yani Minecraft yatak nasıl hazırlanır sorusunun cevap oldukça kolay ve hızlıdır. Yatağın yapımı için gerekli olan malzemeleri elde ettikten sonra zaten fazla bir işlem kalmamaktadır. Yatağı hazırlamak istediğinizde çalışma masasını açmanız gerekir. Sonrasında çalışma masasının alt kısma bulunan tahtaları ve tahtaların üst kısmında yer alan bölüme yün yerleştirmelisiniz. Bu işlemleri doğru bir şekilde tamamlamanızın ardından da yatak yapımını bitirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi vermek gerekirse, yatağınızın rengi, elde ettiğiniz yünün rengiyle aynıdır. Bu yüzden eğer yatağınızı hazırlarken farklı bir yatak rengi istiyorsanız, yününüzün rengini değiştirmelisiniz. Bu işlemi de çiçek toplayarak elde ettiğiniz boyalarla yünü karıştırarak yapmanız gerekir.
 
Üst