Silkroad Online 64 – 85 Aralığı Kasılma Rehberi

DARKMAN

DARKMAN
Admin
ADMIN
Katılım
21 Şub 2022
Mesajlar
50
Tepkime puanı
0
Konuyu Başlatan
Silkroad Online (TRSRO) serimizin kalanı ile devam ediyoruz. Oyunun başlıca zorlukları arasında gelen kasılma zorluğunu bertaraf edebilmek için oyunun bizlere sağladı sistematik kasılma yöntemlerini değerlendirmemiz gerekiyor. Aksi takdirde oyuna para yatırarak Taxi gibi girişimler ile seviyemizi ancak ve ancak yukarılara taşıyabiliriz.

64 Level’den Sonra​

Kasılma aralığınız 64 olduysa, bu seviyeden sonra sizlerin Hotan Rocky Haritasın’da kalmanız zorlaşacaktır. Mobların genellikle yüksek seviyelerde tutularak oyunun dengesini Wing Tribe ve Feather Mask gibi yükek moblarla dengelemesi gerekmektedir. Bu yüzden 64 level’den sonra ilk uğrak noktamız Taklamakan olacaktır. Taklamakan’da 67 ve 68’lik moblarda eşdeğer bir seviyeye gelene kadar kasılmanız gerekiyor.

Burada ki süreç kısa bir süreçtir ki, burada aslında geçiş süreci olarak değerlendirebilirsiniz. Burayı 68 olana kadar değerlendirdik ve düşen 65-66-67-68 ekipmanlarını üzerinizde tutmanız avantajınıza olacaktır. Bu sürecin sonunda 68 olduktan sonra bölge değişimi için tekrardan Rocky Haritasına geri döneceğiz.

68 Level’den Sonra​

68 leveli tamamladıktan sonra ilk hedefimiz 76 – 78 Wing Tripe’lerde kasılmaya yöneliyoruz. Burada kasılırken yine yerden düşen ekipmanları giymeye gayret göstermeliyiz. Burası aslında uzun bir süre duracağımız 2. Bir nokta diyebiliriz. Kasılırken KS slotlarda olmamaya gayret gösteriniz. Oyunun zaten ilerleyen süreçlerinde olunduğu için herkes genellikle safe slot olan noktalarda kasılmaktadır. Siz ve parti üyeleriniz Cleric’e sahip iseniz bu sorunu bir nebze geriye atarak daha yoğun slotlarda kasılabilirsiniz.

Kasılma alanında 76-77 leveline kadar kendimizi zorlamamız gerekmektedir. Burada ki en ince notka ise; slotun değişiklik durumu leveli tamamladığınızda hemen yanı başımızda olan slotlara geçişi olacaktır. Çok ileriye ya da harita değişikliği yapmadan hızlıca aynı slota yakın temasta olan bir moblarla meşgul olacaksınız.

76 Level’den Sonra​

76 level olduğunuzu varsayıyoruz. 76’lıklar artık size gerekli EXP ve tecrübeyi sağlamayacaktır. Level atlamanız için sizlerden 9 level yüksek moblarda kasılmanız her zaman daha fazla EXP ve SP anlamına gelmektedir. Sizleri yukarıya taşıyacak olan gerekli moblar ise 85 – 87 moblarından oluşmaktadır. Bu seviye aralığında sizler için en ideal olanıdır.

Hızlı level kasılma metodlarına bakılacak olursa bu seviye aralığında solo kasılmak oldukça zordur. Çünkü 70 ila 85 level aralığında karakterin kendisinde MP ve HP eksikliği gözlemlenmektedir. Bu oyunun temel bir kuralı halindedir. Bu sebebin başlıca bizleri yönlendirdiği durumlar şunlardır;

  • Solo yerine Parti EXP değerlerine yönelerek bireysellikten daha çok gruplar haline gelmek.
  • Grup EXP’nin sağladığı tecrübe puanından yararlanılması.
  • 2. Ve 3. Parti sistemleri ile EXP oranının daha üst mertebelere taşınması.
  • Cleric, Bard, Warrior hatta ve hatta Warlock olmak üzere belirli karakterlerin kasılmasına destek olarak oyunun, oyuncuya sağladığı tecrübe kasma fırsatları.
Şeklindedir. Burada oyuncuların solo oyuncu kitlesinden koparak daha hızlı ve yüksek tecrübeler elde etmesi hedeflenmektedir. Oyunun temel yapısında parti sistemleri ve taxi sistemleri gibi belirli unsurlar ön planda tutulmuştur.

76 level kriterinden bizleri 85 – 87 moblarına taşıyan kasılma yönelimini değerlendirmeliyiz. Burada ise en az 85 – 86 – 87 aralığında levelimizi kasmalıyız. Bu seviyeler bizler için oldukça uygundur.

76 kriterinde dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise;

Kriter 1: Setinizin +3 olması sizlere fayda sağlamayacaktır. Canavarların vuruşlarını bloke etmek, saldırı gücünüzü dengelemek ve kısacası oyunun temeline ayak uydurmak için en az +5 set sahibi olmanız gerekmektedir. +5 yapabilmek için de bu seviyeye kadar geldiğiniz süreçte topladığınız Elixir Weapon, Elixir Cloathes, Elixir Accesory ve Elixir Shield gibi ekipmanlardan faydalanabilirsiniz.

Kriter 2: Elinizde bulunan STR ve INT tabletlerini mümkün olduğunca yüksek değerler yakalamak için itemlerinize basmalısınız. Basmadığınız takdirde sizin 500 – 1.000 olarak gördüğünüz HP / MP oranları düşük gibi gözükse de, bunu toplu kasılma alanlarında ve en önemlisi (seviye ile alakası yok ancak temelden mantık ile) PVP üzerinde büyük avantaj sağlayacaktır.

Bastığımız Blue Stone’ler aslında yarım yamalak basılacak dahi olsa karaktere 500 – 600 – 700 civarında yüksek HP ve MP sağlayacaktır. Bu değerlerin en üstü olan 1.000 ila 1.500 değerleri arasında olmak için ise STR ve INT tabletlerinizi en üst seviyeler olan %100 orana uydurmalısınız.

Kriter 3: Job set giymelisiniz. Artık 60+ olduğunuza göre bu seviyeden sonra bir miktar ayırdığınız gold üzerinden veya gerçek paranız ile oyunculardan ticaret ile Job Seti temin etmelisiniz. Alırken dikkat edilmesi gerekilen en başlıca noktalar şunlardır;

Değerine göre değişen ve unvan olarak nitelendirilenler;

  • Fiziksel savuna değerine işleyen ve yanından (Physical) yazanlardır.
  • Büyüsel savunma değerine işleyen ve yanına (Magic) yazanlardır.
  • Fiziksel ve Büyüsel değerin ikisine birden hitap eden ise (Common) olarak yazanladır.
Burada ki ayrım ise Clean (normal), Moon Kalite ve Sun kalitesi olmak üzere 3 farklı değerden incelenmektedir.

  • Normal Kalite ’ye hitap eden örnek: Airstream of Vicious Strike for Thieves
  • Moon Kalite ‘ye hitap eden örnek: Aura of Vicious Strike for Thieves
  • Sun Kalite ‘ye hitap eden örnek: Precious Splendor of Vicious Strike for Thieves
Şeklinde listelenmektedir. Yukarıda ki Job set 100 levelin örnek itemleridir. Bu değerleri görmeniz için sizlere Common, Physical ve Magic değerlerini atfeden unsurları yakalamanız içindir.

1646932815547.png

Job set üzerinde ki Blue’ları doğru ve %100 oranlarla basarsanız sizlere 2.000 – 2.900 değerinde HP ve MP artışı sağlayacaktır. Bu değerin yanı sıra alacağınız Magic, Common, Physical gibi değerler ise sizleri üst mertebelerde savunmaya ve silah ekipmanında ise saldırı yönüyle destek sağlıyor olacaktır.

Kriter 4: Job setinizi ve Clean dahi olsa itemlerinizin Stone’larının tam değerinde olduğundan emin olun. Normal set sizlere 1.000 ila 1.500 değerinde HP ve MP sağlamaktadır. Job set ise %100 oranlar geldiğinde 2.900 civarında sizlere HP ve MP sağlamaktadır.

Job setin değerleri Common ise Savunma Gücü’ne etki edeceğini de unutmayınız.

Kriter 5: Yanınızda her zaman Rondo 1646932838632.png ekipmanız taşımaya gayret gösterin. Bunun sebebi ise şu şekildedir;
Eğer ki yerden topladığınız ve sizinle uyuşmayan ekipmanlar var ise, ekipmanın üzerinde Blue Stone’ların sizlere sağlayacağı STR, INT, Dayanıklılık… gibi değerler var ise bunları kırdırarak hem kendinize Magic Stone elde etmiş olacaksınız, hem de ekipmanda gereksiz yer doluluğunun bir tık önüne geçmiş olacaksınız.

İtem kırımı nasıl yapılır?​

İtem basma sekmesi olan “Y” tuşuna bastığınızda karşınıza ekipman basma, parçalama, bölüm ekleme gibi seçenekleri olan sekme açılacaktır. Üst kısımda bulunan ve orta tarafta yer alan “Parçala” sekmesinden bu işlemleri gerçekleştirebileceksiniz.
1646932865105.png
Kasılırken dahi bu işlem hızlıca olacağı için botunuzu durdurmadan hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Kırmak istediğiniz Magic Stone’li iteminizi belirleyerek yukarıda ki bölüme ekleyebilirsiniz.
1646932885730.png
Kırdırma işleminin sonunda bizlere Magic Stone’lar envartere eklenmiş şekilde gözükecektir.
1646932910618.png
Botunuzda elementlerin 1646932929214.png gereksiz olanlarını (hepsi gereksiz normalde ama bazen kullanım durumu olabiliyor) yere attırtma seçeceğini ayarlarsanız hem envarterde gereksiz yer dolmaz hem de ekipman yükünden kurtulmuş olursunuz.

Kriter 6: İtemleri toplayarak; satacağım ve para toplayacağım mantığı ile kendinizi yormayınız. 8 DG ve 9 DG itemlerin geneli çöp itemlerdir ki, bunları alıp toplayıp satacağınız zaman sizlere 100.000 Gold gibi düşük bir ücret verecektir.

1646932948073.png

Misal yukarıda ki 72 level China Spear itemini satmaya çalıştığınız da değeri olarak 100.000 – 150.000 Gold arasında düşük bir gold vermektedir. Kısacası işe yaramaz işlerle ne kendinizi ne de botunuzu yorun. Kasılmaya odaklanın.
1646933025312.png

Kriter 7: Görevleri ihmal etmeyiniz. Görevleri ne kadar ihmal edecek olursanız, özellikle Hotan ve Rocky Haritasın’da ki görevlerdir ki bunlar sizin kasılmanızda 30 dakikalık 1 saatlik kasılmanızı gerektiren EXP değerlerini 1 görevde bazen sizlere sağlamaktadır.

Görevlerinizi sürekli kontrol ederek, her level atladığınız süreçte tekrar tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim. Burada hızlı kasılma artık zorlaşacaktır. 85+ sonrasında artık diğer geriden gelen kasılmaları unutarak zorluğun ve getirdiği meşakkatin sizlere vereceği o uğraştırıcı unsurlarına katlanmanız gerekecektir.

Bazen bota salacaksınız ve bakacaksınız ki; 1 günde gelen EXP %20 olarak gözüküyor. Bu değer sizleri mutlu bile edebilir, ama oyunun temeli ve işleyişi bu şekildedir.

1646933053649.png
Yukarı da örneğin Karra Teeth görevi var. Bu görev sizlere ortalama (74 – 76 aralığında iken) %14 EXP vermektedir. Bu EXP oranını normal kasılırken 2 saat gibi bir sürede belki kasabilirsiniz. Ancak görev sayesinde hızlıca bu EXP’ten yararlanabilirsiniz. O yüzden bu gibi ufak tefek görevleri gözden kaçırmadan hızlıca üst seviyelere sizleri taşıyacak olan görev fırsatlarını sürekli kontrol ediniz.
 
Üst