Windows 10’da Minecraft Hataları

DARKMAN

DARKMAN
Admin
ADMIN
Konuyu Başlatan
Minecraft dünyaca ünlü ve 126 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla dünyanın en çok satan oyunlarından biridir. Oyun en büyük topluluklardan birine sahiptir. Bu bir hayatta kalma oyunudur ve tekli ve çok oyunculu olarak kolayca oynanabilir. Ancak buradaki asıl sorun, Windows 10 çalıştıran birçok kullanıcının oyunu indirememesi veya oyun oynarken hatalarla karşılaşmasıdır. Bu makalede Minecraft Windows 10 yükleme sorunlarını düzeltmek için size bazı çözümler sunacağız.

Hataların Olası Nedenleri

Eski Windows – İşletim sisteminize en son güncellemeleri yüklemediğinizde, yalnızca en son özellikleri kaçırmakla kalmaz, aynı zamanda sisteminizi söz konusu gibi tehditlere ve hatalara maruz bırakırsınız.

Microsoft hesabı arızası – Muhtemelen bu hatayı Microsoft hesabınızdaki bir arıza nedeniyle yaşıyorsunuz. Bu senaryo geçerliyse, Microsoft hesabınıza bağlı diğer uygulamaları da kullanamayabilirsiniz.

Genel tutarsızlık - Sistemdeki bir tutarsızlık, eldeki hataya neden olabilir ve bu, yalnızca Windows Mağazası Sorun Giderici'yi çalıştırarak çözülebilir.

Sistem dosyası bozulması – Muhtemelen, Windows Mağazası tarafından kullanılan belirli bağımlılıklar bozuldu ve 0x803f8001 hatasına neden oluyor. Bu durumda, bozulma hatalarını belirlemek ve düzeltmek için hem SFC hem de DISM taramasını çalıştırmalısınız.

Bozuk Windows Mağazası kurulumu – Programın güncel olmayan bir sürümü nedeniyle Windows Mağazası kurulumunuz bozulmuş olabilir. Bu durumda, Windows Store'u Powershell'i kullanarak yeniden yükleyebilirsiniz.

Bölgenizde Minecraft kullanılamaması – Yüklemeye çalıştığınız oyun (Minecraft) herhangi bir nedenle bölgenizde mevcut değilse, Microsoft Store muhtemelen hata verecektir.

Minecraft’ın Windows 10’a Yüklenmemesi

Sorun tamamen bekleyen güncellemelerle ilgili olabilir. O yüzden sorunu düzeltmek o kadar karmaşık veya zor bir süreç olmayacaktır.

1. Windows'unuzu Güncelleyin

Oyun en son ürün yazılımını gerektirir.

ADIM 1. Başlat Menüsüne gidin, solda bir Dişli simgesi göreceksiniz, üzerine tıklayın.

ADIM 2. Ayar penceresi açılacaktır, şimdi bulun ve Güncellemeler ve Güvenlik'e tıklayın.

ADIM 3. Windows güncelleme sekmesine sol tıklayın

ADIM 4. Şimdi Güncellemeleri Kontrol Et'e sağ tıklayın

ADIM 5. Şimdi sadece güncellemeyi indirin

ADIM 6. Sisteminizi yeniden başlatın ve hata ortadan kalkacaktır.

2. Güncelleme Asistanını kullanın

Bazı kullanıcılar için güncellemeleri kontrol ederken, sistem güncel olmadığı halde güncel gibi görünebilir.

ADIM 1. Bazı durumlarda, güncel olmasa da sisteminizin güncel olduğunu görürsünüz.

ADIM 2. Tarayıcınızı açın ve bu bağlantıya gidin

ADIM 3. Güncelleme yardımcısını indirin ve programı çalıştırın

ADIM 4. Umarım en son güncellemeyi alabilirsiniz.

ADIM 5. Güncellendikten sonra sisteminizi yeniden başlatın ve sorununuz çözülecektir.

3. Microsoft Mağazasını Sıfırla

Windows'un en son sürümünü çalıştırıyorsanız ve Minecraft Windows 10 Yüklenmiyor hatası alıyorsanız, adımları izleyin.

ADIM 1. Yönetici izinleriyle komut penceresini açın

ADIM 2. Şimdi aşağıdaki komutu yürütün

WSReset.exe

ADIM 3. Komutu yürüttüğünüzde, yeni bir pencerenin açıldığını ve Mağazanın önbelleği temizlendi mesajını göreceksiniz. Artık uygulamalar için Mağaza'ya göz atabilirsiniz

ADIM 4. Şimdi sisteminizi yeniden başlatın ve ardından oyunu hatasız olarak indirin

Minecraft Java Yüklenemiyor, 0x80131509 Hata Kodu

Ekranınıza şu not gelir:

"Bağlı olduğunuzu doğrulayın"

"Ardından güncellemeyi yeniden deneyin. Pencereleri güncelleyemedik. (0x80131509)"

Çözüm:

Microsoft Mağazasını açın ve Microsoft hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun. Ardından, tüm yükseltmeleri indirin. Sorun Windows sürümünüzde değil, Windows'un bir bileşenindedir.

Windows için Minecraft yüklenemiyor. İlerleme çubuğunda "Hata”

Bu sorun, oyunu farklı sürücülere yüklemeye ve başlatmaya çalışmanın bir sonucu olabilir.

Geçici bir çözüm olarak,

1) oyunu C: sürücüsüne yüklemeyi deneyebilirsiniz veya:

2) [Bir Windows cihazında oyun yükleme sorunlarını giderme | Xbox Desteği|

Windows için Xbox uygulamasından bir oyun yüklerken içeriğin depolanacağı sabit sürücüyü seçme seçeneğiniz vardır. “Seçili sürücü oyun yüklemek için ayarlanmadı” mesajını görürseniz, bu, sabit sürücünüz sağlanmadığı ve kurulum erişiminin reddedildiği anlamına gelir. Bunu düzeltmek için:

Aşağıdaki seçeneklerden birini kullanarak cihazınızda Ayarlar'ı açın:

"Seçili sürücü oyun yüklemek için ayarlanmadı" mesajındaki bağlantıyı seçin

Görev çubuğundaki Ara simgesini seçin, settings yazın ve ardından listeden seçin

Sistem > Depolama öğesini seçin ve ardından Daha fazla depolama ayarları (Windows 10) veya Gelişmiş depolama ayarları (Windows 11) altında Yeni içeriğin kaydedildiği yeri değiştir öğesini seçin.

Yeni uygulamalar kaydedilecek altında, oyun içeriğini kaydetmek istediğiniz sürücüyü seçin.

Minecraft Hata Kodu 0x803f8001

Sırasıyla tek tek aşağıdaki işlemleri deneyebilirsiniz:

Bilgisayarını yeniden başlatın

Minecraft Launcher'ı yeniden yükleyin

Microsoft Store'da Tekrar Oturum Açın

Bilgisayarınızın Tarih/Saat Ayarlarını Yapın

Microsoft Mağaza Önbelleğini Sıfırla

Microsoft Oyun Hizmetlerini Kaldırın ve Yeniden Yükleyin

Minecraft Beyaz Ekranı Hatası

Bu beyaz ekran hatası sinir bozucu olabilir çünkü bir milyon yeniden başlatma bile sorunu çözmez. Aşağıdaki düzeltmelerden birisi işinize yarar.

1. Görev Yöneticisinden “runtimebroker.exe”yi kapatın

Evet, bu kadar basit: bu yöntem, çoğu insan için Minecraft Windows 10 beyaz ekran sorununu çözer. Tek yapmanız gereken:

Minecraft'ı açın ve çalışmasına izin verin.

Ctrl + Shift + ESC tuşunu kullanarak veya Başlat menünüzden görev yöneticinizi açın .

"Daha fazla ayrıntı"yı tıklayın.

“İşlemler” sekmesi altında çalışan Minecraft'ı bulun ve solundaki oka tıklayın.

Minecraft ile çalışan runtimebroker.exe'yi seçin ve “İşlemi Sonlandır”a tıklayın.

Not: Bunun kalıcı bir düzeltme olmadığını ve oyunu her yeniden başlattığınızda tüm adımları izlemeniz gerekeceğini unutmayın.

2. Sistem Ekran Sürücülerinizi Güncelleyin

Minecraft başlatıcınızın beyaz bir ekran göstermesinin iyi bir nedeni, bilgisayarınızın güncel olmayan ekran sürücüleri olabilir. Bu sürücüleri şu şekilde güncelleyebilir ve işin üstesinden gelebilirsiniz:

• Kontrol Panelinizi açın.
  • Aygıt Yöneticisi'ni arayın ve açın.
  • “Görüntü Bağdaştırıcılarınızı” bulun ve menüyü açmak için sağ tıklayın.
  • Orada, Sürücü Yazılımını Güncelle'ye tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.
  • Birden fazla grafik kartınız varsa, sürücülerini ayrı ayrı güncelleyin.
  • Sistemi güncellemelerini ve yeniden başlatmalarını bekleyin.
  • Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için oyunu yeniden başlatın.

3. Oyuna Windows Güvenlik Duvarı Üzerinden İzin Verin

Windows 10 kullanıyorsanız, Antivirus veya Windows Defender'ınız oyunun sunucularına erişmesini engellediği için birçok kez Minecraft başlatıcısı siyah veya beyaz ekran hatası oluşabilir.

Kolay bir çıkış yolu, Minecraft'ı istisnalar listesine eklemektir:

“Windows Defender Güvenlik Duvarı” nı arayın ve açın.

“Windows Defender Güvenlik Duvarı üzerinden bir uygulamaya veya özelliğe izin ver” seçeneğini tıklayın.

Yanındaki kutuyu ve genel ve özel onay kutularını işaretleyerek Minecraft.exe'yi bu listeye ekleyin.

Tamam'ı tıklayarak değişiklikleri kaydedin ve sistemi yeniden başlatın.

Şimdi Minecraft'ı yeniden başlatın - çalışması gerekir.

4. Minecraft Launcher'ı Güncelleyin

5. Minecraft'ı Yeniden Yükleyin

Windows 10'da Minecraft Ölümcül Hatası

1. Görüntü bağdaştırıcıları sürücülerini güncelleyin

Oyun oynarken ekran kartı hayati bir rol oynar. Bu, oyunların sorunsuz ve daha verimli çalışmasını sağlar. Bununla birlikte, eski hale gelirlerse, Minecraft oyununun başlatılmasını kısıtlayan sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu sorunu çözmek için ekran bağdaştırıcısını (Intel HD grafikleri) güncellemek basit bir çözümdür. Sadece şu basit adımları izleyin-

İlk başta, Windows simgesine sağ tıklayın ve Güç Menüsü'nden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.

Aygıt Yöneticisi başladığında, Görüntü Bağdaştırıcıları seçeneğini genişletin.

Bunun üzerine Intel(R) HD Graphics'e sağ tıklayın ve içerik menüsünden Sürücüyü güncelle'yi seçin.

Bir sonraki sayfada, “ Güncellenmiş bir sürücü yazılımı için Otomatik Olarak Ara ” düğmesine basın .

Bu, ana kartınıza uygun sürücünün en son sürümünü otomatik olarak indirecek ve kuracaktır.

Yukarıdaki işlem bittiğinde, PC'nizi yeniden başlatın ve Minecraft ölümcül hatasının çözülüp çözülmediğine bakın.

2. Windows Defender Güvenlik Duvarı devre dışı bırakılsın

3. Minecraft'ı Güncelle

4. Java güncellemelerini kontrol edin

5. RAM'inizi yükseltin

Donanım bileşenleri bu oyunu çalıştırmak için uygun değilse, Windows 10 PC'nizde Minecraft ölümcül hatası da başlayabilir. Ana bileşenler RAM, "Entegre grafikler" ve HDD'dir. Bunlardan herhangi birinin yetersizliği Minecraft oyunlarını oynamanızı kısıtlayabilir.